„Sądzę, że ani za czasów Platona, ani Cycerona nie było takich ułatwień w nauce jak obecnie” – twierdził prawie 500 lat, podsumowując swoją epokę, Francois Rabelais. Ciekawe, co powiedziałby ten pisarz i humanista, widząc współczesne innowacje edukacyjne.
A właśnie – wiecie może, gdzie w sieci można przeczytać jego najsłynniejsze dzieło, czyli „Gargantuę i Pantagruela”? Albo gdzie dostępne są inne lektury – szkolne i nie tylko? Na Geeksie niestety ich nie mamy, ale wiemy, gdzie jest znaleźć. I chętnie się tą wiedzą podzielimy.
Które lektury są dostępne online za darmo i dlaczego te?
Choć chciałoby się, żeby dostęp do lektur szkolnych i wielu innych klasycznych tekstów kultury był darmowy, nie jest to takie proste. Zgodnie z obowiązującą ustawą o prawach autorskich nieodpłatnie udostępniane mogą być tylko te utwory, które znajdują się w domenie publicznej. To znaczy, że autor danego tekstu lub jego tłumaczenia musiał umrzeć przynajmniej 70 lat temu. Tym samym za darmo korzystać można np. z Antygony, Pana Tadeusza, baśni braci Grimm, Tajemniczego ogrodu, W pustyni i w puszczy czy Lalki. Ale już nie z Hobbita, Chłopców z Placu Broni, Akademii Pana Kleksa albo Mikołajka, nie wspominając o bardzo świeżych tytułach, jak Felix, Net i Nika.
Wyjątkiem są tytuły udostępniane na licencjach (np. Creative Commons) albo te, do których twórca sprzedał prawa autorskie, a wydawnictwo pozwala na ich nieodpłatne użytkowanie. W dalszym ciągu nie obejmuje to wielu pozycji z kanonu lektur. Jeśli chcecie je czytać w formie elektronicznej, musicie je zakupić jako ebooki.
Gdzie szukać darmowych lektur szkolnych?
Wolne Lektury
Najpopularniejszą internetową biblioteką z pewnością są prowadzone przez fundację Nowoczesna Polska Wolne Lektury. Na wirtualnych półkach znajdziecie prawie sześć tysięcy tytułów. Większość pochodzi z domeny publicznej, ale są też i nowsze publikacje (np. Jacka Podsiadły czy Łukasza Orbitowskiego). Tu haczyk, bo część z nich jest dostępna po uiszczeniu opłaty, której wysokość i częstotliwość ustala się samodzielnie – minimalna kwota wynosi 20 zł.
Prócz wielu lektur obowiązkowych są tu także ważne pozycje filozoficzne (np. Pascala czy Nietzschego), które mogą przydać się jako lektury uzupełniające. Książki można czytać online, pobierać w formacie PDF, EPUB czy MOBI. Niektóre dostępne są też w formie audiobooków oraz z funkcją druku na żądanie.
Link do strony: www.wolnelektury.pl
Bookini
Bookini.pl to kolejne miejsce z tekstami z domeny publicznej. Znajdują się tam przede wszystkim popularne dzieła literatury polskiej i światowej, które udostępnione są za darmo. Na podstawie zasobów Polskiej Biblioteki Internetowej skonwertowanych zostało około 2700 książek. Aby pobrać wybraną książkę wymagana jest rejestracja - wystarczy jedynie podać adres e-mail oraz hasło, aby móc pobrać darmowy e-book. Należy zaznaczyć, że format pobieranych plików to PRC, czyli starsza wersja MOBI - na czytniku Kindle zostaną one odczytane bez problemu. Jednak jeśli chcemy przerobić je na inny format, np. ePub, zostaniemy poinformowani, że są one zaszyfrowane. W tej sytuacji możemy skorzystać z wtyczki do usuwania DRM.
Link do strony: www.bookini.pl
Chmura Czytania
Aby skorzystać z darmowych e-booków warto zajrzeć na witrynę Chmura Czytania, gdzie znajdziemy wiele ciekawych tytułów książek różnej kategorii - proza, poezja oraz eseistyka autorów polskich oraz zagranicznych. Wśród udostępnionych zasobów znajdują się również wybrane dzieła w oryginalnych wersjach językowych. Strona powstała dzięki Fundacji Festina Lente, która umożliwia pobieranie e-booków w różnych formatach na wybrane urządzenia. W zależności od wybranej książki możemy ściągnąć pliki m.in. w formatach MOBI, ePub, a czasami także MP3.
Link do strony: www.chmuraczytania.pl
Ebooks43.pl
Na stronie Ebooks43.pl także pojawia się wiele interesujących książek udostępnionych za darmo. Często ukazują się tutaj tytuły, których nie znajdziemy nigdzie indziej - głównie są to różnego rodzaju wywiady, felietony czy eseje. Większość książek jest do pobrania w trzech formatach: PDF, ePub, MOBI. Niestety zasób tytułów na tej stronie nie jest jeszcze obszernie rozbudowany, a aby pobrać darmową książkę należy podać swój adres e-mail, co z kolei wiąże się z automatycznym zapisaniem do newslettera serwisu BooksOn.pl, z ofertami zakupu książek papierowych.
Link do strony: www.ebooks43.pl
Fantastyka Polska
Fani literatury fantastycznej mogą skorzystać z pokaźnych zasobów serwisu FantastykaPolska.pl - jak sama nazwa wskazuje znajdziemy tam jedynie tytuły polskich autorów. To strona założona przez prywatną osobę, która postanowiła podzielić się z zebranymi zbiorami. Aby uzyskać dostęp do wybranych e-booków musimy zarejestrować się na stronie podając jedynie nazwę użytkownika oraz adres e-mail.
Link do strony: www.fantastykapolska.pl
Projekt Gutenberg
Jeśli chcecie poćwiczyć języki obce, czytając dzieła klasyków (i nie tylko) warto zajrzeć na witrynę Gutenberg. Sama strona może nie wygląda zbyt przejrzyście i jest dosyć archaiczna, ale jeśli zależy nam na dotarciu do oryginalnych tekstów i trudno dostępnych tytułów warto skorzystać z wyszukiwarki. Książki zazwyczaj są dostępne w wielu różnych formatach. Oprócz e-booków znajdziemy tam także audiobooki w różnych wersjach językowych. Zanim pobierzemy książkę możemy przejrzeć ją (a nawet przeczytać w całości) bezpośrednio przez stronę internetową.
Link do strony: Gutenberg
Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej
Podobną łatwością użytkowania wykazuje cechuje się Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej. Projekt Katedry Kulturoznawstwa Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego i Polskiego Komitetu ds. UNESCO, w ramach którego dostępnych jest wiele klasycznych tekstów polskiej literatury – poetyckich, prozatorskich i dramatycznych. Wszystko z bardzo łatwym dostępem do poszczególnych wierszy, rozdziałów, ksiąg czy aktów.
Link do strony: https://literat.ug.edu.pl/books.htm
Wikiźródła
Udostępnia lektury oraz inne teksty w postaci elektronicznej, zajmuje się też siostrzanym projektem Wikipedii – WikiBooks. Udostępniają one przeszło 210 tysięcy tekstów i tłumaczeń. Znowu są to pozycje będące w domenie publicznej lub na licencjach. Tak jak przy Projekcie Gutenberg, trafiają się perełki: słowniki Michała Arcta i Samuela Lindego, Encyklopedia staropolska Zygmunta Glogera czy O obrotach ciał niebieskich Kopernika. Przydatne przy pisaniu pracy semestralnej lub rocznej albo przygotowywaniu referatu. Ale także do lepszego zrozumienia tła czy pewnych archaicznych pojęć i wyrazów.
Część tekstów dostępna jest do pobrania jako PDF, MOBI lub EPUB. Niektóre dostępne są jednak tylko w formie skanów na Wikimedia Commons, a może zdarzyć się, że dostępna będzie tylko część danego dzieła
Link do strony: Wikiźródła
Wiki Books
Serwis wolnych podręczników, których każdy może rozwijać! Udostępnia lektury oraz inne teksty w postaci elektronicznej, zajmuje się też siostrzanym projekt Wikipedii – Wikiźródła. Przydatne przy pisaniu pracy semestralnej lub rocznej albo przygotowywaniu referatu. Ale także do lepszego zrozumienia tła czy pewnych archaicznych pojęć i wyrazów.
Część tekstów dostępna jest do pobrania jako PDF, MOBI lub EPUB. Niektóre dostępne są jednak tylko w formie skanów na Wikimedia Commons, a może zdarzyć się, że dostępna będzie tylko część danego dzieła.
Link do strony: Wikibooks
Staropolska
Serwis poświęcony tekstom średniowiecznym, renesansowym i barokowym oraz ich funkcjonowaniu w kulturze. Choć zasadniczo Staropolska prezentuje teksty polskie (lub przekłady z łaciny), tu niektóre z nich mają również tłumaczenia na język angielski. To, co jest niewątpliwym plusem, to liczne opracowania, które ułatwiają kontakt z tekstem lub poznanie epoki. Podobnie jest z materiałami i linkami zgromadzonymi w dziale Konteksty, poszerzającymi wiedzę w temacie pieśni lub rzeźby średniowiecznej czy odsyłającymi np. do wirtualnego atlasu historycznego.
Poszczególnych lektur nie można niestety pobierać. W dziale Download znajdziecie jednak pliki PDF z wyborem utworów poetyckich polskiego Średniowiecza oraz prozy staropolskiej (a także listę opracowań, po które warto sięgnąć). Strona wartościowa, choć bardziej przeznaczona dla uczniów liceum oraz studentów polonistyki.
Link do strony: www.staropolska.pl
Lektury szkolne, które nie weszły jeszcze do domeny publicznej, można nabyć w księgarniach internetowych. Pomocą służy tu bookto.pl. To wyszukiwarka ebooków, działająca również jako porównywarka cenowa. Macie więc możliwość zestawienia poszczególnych ofert i wybrania tej najkorzystniejszej.
Dzięki stronie tej znajdziecie Małego księcia, Dzieci z Bullerbyn czy Chłopców z Placu Broni. Są też bardziej współczesne pozycje (Felix, Net i Nika, Magiczne drzewo), choć umieszczono je poza wyodrębnioną sekcją „lektur szkolnych” (podobnie jest z niektórymi starszymi, np. Mikołajkiem). Prócz samych tekstów mamy również dostęp do ich opracowań i wzorów wypracowań, a także repetytoriów z przedmiotów innych niż język polski.
Dostęp do bezpłatnych e-booków oferuje również wiele księgarni internetowych. Przedstawiamy kilka wybranych witryn, gdzie będziecie mogli pobrać ciekawe tytuły całkiem za darmo. W większości przypadków, aby móc pobrać wybraną książkę konieczna jest rejestracja na stronie księgarni.
woblink.com
bookto.pl
ebookpoint.pl
Legimi.pl
nexto.pl
publio.pl
swiatebookow.pl
virtualo.pl
Jeśli interesują was anglojęzyczne źródła darmowych książek warto zajrzeć na stronę legalnakultura.pl, gdzie znajdziecie linki do różnego rodzaju witryn z darmowymi cyfrowymi zasobami.
Autorzy - Izabella Bandych, Maciej Gaździcki, Radosław Sławiński
CZYTNIKI DLA CIEBIE

Amazon Kindle 10 2019
pojemność: 8GB
kolor: biały
Wersjaz reklamami - [WIECEJ]
Wersja bez reklam - [WIECEJ]
Amazon Kindle 10 2019
pojemność: 8GB
kolor: czarny
Wersjaz reklamami - [WIECEJ]
Wersja bez reklam - [WIECEJ]

Amazon Kindle Paperwhite 4 32GB IPX8 bez reklam czarny
pojemność: 32GB
kolor: czarny
Wersja bez reklam - [WIECEJ]